Yaz Gelir Evden Eve Taşımacılık

Yaz ayları okulların tatil olduğu, ücretli çalışan insanların yıllık izinlerini kullandıkları dönemdir. Evden eve nakliyat olacak ise mutlaka yaz mevsiminde olması gerekir. Biz nakliyatçılar için anlaşılması güç olsa da realite budur. Biz de evden eve nakliyat sektöründeki firmalar olarak realiteye karşı çıkmak yerine ondan istifade etmeyi tercih etmiş gibi görünüyoruz.

Şu an sahip olduğumuz taşınma teknolojisi her mevsim evden eve nakliyatı mümkün kılıyor. Yine de bir kısım insanımız yazın taşınırım, başka da kuş tanımam diyor. Acaba hikmeti ne ola ki? Diye düşündük ve sosyal çevremize ve ben illa da yazın taşınacağım diyen müşterilerimize neden diye sorduk. Aldığımız en temel cevap çocuklarımızın okulları var. Okul döneminde taşınamayız. Şeklinde olmuştur.

Sanki taşınacakları yerde okul yokmuş gibi… Saygıdeğer velilerimize haddimi aşarak bir tavsiyede bulunarak bu babı kapatıyorum. “Sizin çocuğunuz yetenekli ve çalışkan ise her okul iyidir.” Diğer bir ifade ile okullar zaten iyi değil. Bizim çocuğumuz iyi mi ona baksak daha yerinde olabilir.

Siz yine de tavsiyelerimize uymamakta özgürsünüz. Bakarsınız tavsiyecinin bu işten bir çıkarı olabilir. Ben bir nakliyeci olarak sizi uyarmak istedim. Yazın taşınmanın bir ilave maliyeti varda ondan.

Hemen kızmayın! Vay uyanık, nokta nokta nakliyeciler demeyin! Ekonominin temel kanunları bu aşamada devreye giriyor. Bize İktisat Fakültelerinde yutturulan bir kurala göre eğer bir mal ya da hizmetin arzı (üretim), talepten (satın alma isteği) az olursa, o mal ya da hizmetin fiyatı artar. Şimdi hımmm yaptığınızı görür gibiyim.

Aksi gibi iktisadi kurallar evden eve nakliyatta da geçerli. Sevgili vatandaşlarımızın taşınma istekleri (talep) yaz aylarında nakliyatçılarımızın taşıma kapasitesini (arz) aşmaktadır. Durum bu olunca iktisadın kuralları devreye giriyor ve fiyat seviyesi doğal olarak yükseliyor.

Nakliyeci yaz aylarının evden eve nakliyat talebine göre kamyon satın alırlarsa, talebin düşük olduğu diğer mevsimlerde boş kamyonları ile boş boş bakışıp durmak zorunda kalır. Doğal olarak nakliyeci böyle can sıkıcı bir durumda olmak istemez.

Nakliyeci yaz mevsiminin talebini değil diğer üç mevsimin ortalama talebini ya da dört mevsimin ortalama talebine yetecek kadar kapasite ile çalışırsa kendisi için en doğrusunu yapmış olacaktır. Yaz mevsiminde evden eve nakliyat isteyen müşterilerimiz de mecburen daha yüksek fiyata razı olacak ve biz nakliyatçılar yaz mevsiminde fazladan kar etmiş olacağız. Fazla karın göz çıkarttığına dair bir bilgi henüz bize ulaşmadı.

Elbette evden eve nakliyat maliyetlerini iyi yönetmek için tek seçenek yaz mevsimi dışında taşınmak değildir. Biz evden eve nakliyatı şehir içi ve şehirlerarası olmak üzere iki kategoride takip ediyoruz. Maliyet yönetimi şehir içi evden eve nakliyattan ziyade şehirlerarası nakliyatlarda daha önemlidir.

Aynı şehir içinde gerçekleşen nakliyatlarda Gaziantep Evden Eve Taşımacılık Portalinde açacağınız bir ihale size her mevsim istemediğiniz kadar teklif getirir. Üyemiz olan firmaların reytingine, müşteri yorumlarına ve fiyatına bakarak bir seçim yaptığınızda iyi fiyata kaliteli bir taşınma yaparsınız. Dikkat ederseniz iyi fiyat dedim. Ucuz fiyata demedim. Siz ucuz ve kalitesiz taşınmak isterseniz. Sizi tutan yok.